Lipowa

Sołectwo Lipowa

Sołtys: Jan Sołtysik, tel. 515 667 143

Powierzchnia: 4052 ha

Liczba mieszkańców: 4962, w tym: 2544 kobiet, 2418 mężczyzn (stan na 22.11.2024 r.)

Malowniczo położona wieś Lipowa stanowi centrum gminy, a znajdujące się tutaj instytucje odgrywają kluczową rolę w życiu społeczności. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zapewnia edukację dzieciom i młodzieży, a Kościół pw. Św. Bartłomieja z cmentarzem parafialnym stanowi centrum duchowe wsi. Dodatkowo znajdująca się przy kościele Wikarówka, czyli Centrum Usług Społecznościowych, jest miejscem spotkań mieszkańców gminy i pełni funkcję kulturalną oraz integracyjną.

Walory przyrodnicze sprawiają, że Lipowa jest postrzegana jako bardzo atrakcyjna turystycznie. Potok Malinowski płynący przez Dolinę Zimnika tworzy malownicze scenerie, a także jest miejscem rekreacyjnych kąpieli zarówno latem, jak i zimą. Sama dolina jest idealna na spacery o każdej porze roku. Oprócz biegnącej tam drogi asfaltowej, jest wiele urokliwych ścieżek leśnych zachęcających do obcowania z naturą. Na uwagę zasługuje również ścieżka piesza wzdłuż Potoku Leśnianka ‒ to malownicza trasa lubiana przez spacerowiczów i sportowców. W granicach administracyjnych wsi Lipowa znajduje się też wyjątkowa atrakcja dla miłośników górskich wycieczek – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Na górę, gdzie można odpocząć i posilić się w schronisku PTTK, prowadzi z Lipowej niebieski szlak (ma 4,4 km długości, wędrówka zajmuje około 2.50 h).

Lipowa oferuje swoim mieszkańcom i turystom nie tylko piękne widoki, ale i bogate dziedzictwo kulturowe. Warto odwiedzić chociażby Kościół pw. Św. Bartłomieja, który kryje XVI-wieczny gotycko-renesansowy Tryptyk św. Rodziny, a także cenny obraz św. Sebastiana. Na uwagę zasługuje także Kaplica w Dolnej Lipowej z 1892 roku z późnorenesansowym ołtarzem.

W centrum wsi, na jednej ze ścian Miejsca Aktywności Społecznej (budynek OSP) znajduje się mural zatytułowany Śliwkowa Gmina Lipowa autorstwa Macieja „Kamera” Szymonowicza. Przedstawia on górala oglądającego z podziwem śliwkę żniwkę – owoc tradycyjnie uprawiany na terenie gminy. Mural powstał w 2019 roku i jest pierwszym przystankiem na Szlaku Beskidzkich Murali.

Na terenie sołectwa prężnie działają Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich oraz klub sportowy LKS Skrzyczne Lipowa.